Co robić, aby zadbać o komputer w czasie upału?

Maj 13, 2022

Przegrzewanie komputera jest często spotykanym problemem, powodującym zwiększenie hałasu i niestabilne działanie systemu. W okresie upałów jest kolejne zagrożenie, przez wysoką temperaturę powietrza, która zdecydowanie szkodzi urządzeniu, pomimo tego, że ma wmontowany system chłodzenia. Dlatego w tym okresie, musimy szczególnie zadbać o sprzęt, by nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia.

Co robić, aby zadbać o komputer w czasie upału?

Komputer naturalnie nagrzewa się bardzo szybko, dlatego producenci montują systemy chłodzenia. Wentylator musi być sprawny, by sprzęt nie uległ uszkodzeniu, a dane utraceniu. Latem pojawia się problem, ze względu na wysoką temperaturę powietrza. Błędem jest wynoszenie laptopa na taras, gdy żar się z nieba leje czy też trzymanie na kolanach, bo następuje przegrzewanie, sprzętu. Sprzęt ustawiamy w najchłodniejszym miejscu, na gołym blacie.  Musi być wymiana ciepła, więc odsuwamy od ściany. W każdej obudowie są otwory na przymocowanie wiatraków lub zamontowanie dodatkowego systemu chłodzącego. Jeśli chodzi o laptop, sprawdza się podstawka zabezpieczająca, składająca się z płytki umieszczonej na nóżkach z nawiewami.

Dlaczego komputer się przegrzewa?

Komputer się przegrzewa, gdy procesor i karta graficzna nie mają zapewnionego odpowiedniego chłodzenia, które umożliwia odprowadzanie ciepła. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która doprowadza do awarii sprzętu. Musimy poprawić chłodzenie, żeby komputer działał wydajniej. Firma Soft-PC Mikołajewski Tomasz z siedzibą w Turku, która zajmuje się naprawą sprzętu, przyjedzie na miejsce i wymieni podzespoły lub system chłodzenia. Może być też konieczność zmiany obudowy, na tak, która umożliwi zainstalowanie wentylatorów i podzespołów. Nie próbujmy sami radzić sobie z problemami, jeśli się na tym nie znamy. Jeśli komputer jest zakurzony, możemy jedynie sprężonym powietrzem oczyścić chłodzenie, pamiętając, by nie utracić gwarancji.

Wróć