Czy można przyspieszyć działanie starego laptopa?

Luty 22, 2023

Jeśli Twój laptop wolno się włącza, zawiesza się i każda wprowadzona zmiana zapisuje się bardzo długo, pewnie masz ochotę jak najszybciej kupić nowy sprzęt. Na szczęście są tańsze sposoby na przyspieszenie pracy komputera. Mogą wiązać się ze zmianą nawyków w jego użytkowaniu albo zakupem nowych podzespołów.

Ograniczenie zbędnych funkcji oprogramowania laptopa

Na funkcjonowanie laptopa składają się dwa obszary: hardware i software. Ten pierwszy to fizyczne komponenty komputera, a drugi oprogramowanie. Zainstalowanie zbyt wielu programów spowalnia pracę, gdyż  każdy z nich wykorzystuje procesor i pamięć laptopa, które posiadają ograniczone zasoby. Należy zatem usunąć zbędne programy oraz wyłączyć te, które działają w tle, a nie są nam potrzebne. Ważne jest również poprawne wyłączanie komputera. Pozostawianie go przez wiele dni w trybie uśpienia sprawia, że nie ma on kiedy zakończyć wszystkich procesów. Kiedy przeglądasz strony internetowe i pobierasz pliki, na dysku zapisują się dane w postaci tzw. cookies, czyli ciasteczek. Jest wiele programów pomagających oczyszczać pamięć z tego typu informacji i należy je regularnie wykorzystywać.

Wymiana niektórych podzespołów laptopa

Czasami jednak wydajności nie da się poprawić oczyszczaniem, optymalizacją i aktualizacją oprogramowania. Wtedy pozostaje nam wymiana niektórych podzespołów, składających się na hardware komputera. Pierwszym elementem, w który warto zainwestować, jest dysk SSD. W porównaniu do montowanych wcześniej dysków HDD zapewniają one bardzo dużą szybkość i wydajność laptopa. Drugim komponentem, który powinieneś wymienić, jest pamięć RAM o dużej pojemności. Jest to miejsce, w którym zapisywane są dane operacyjne. Dzięki niej komputer działa płynnie i szybko oraz może wykonywać wiele procesów naraz.

Wróć