Czyszczenie laptopa – jak robić to prawidłowo?

Sierpień 25, 2022

Zabrudzony laptop nie jest przyjemnym narzędziem pracy i nie robi dobrego wrażenia na osobach z naszego otoczenia. Jednak walory estetyczne nie są jedynym powodem, dla którego należy dbać o czystość naszego sprzętu. Nieczyszczony laptop już po paru miesiącach może stracić swoją wydajność i wyraźnie zwolnić, a co się z tym wiąże, będzie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i awarie. W dalszej części artykułu omówimy jak wyczyścić laptopa krok po kroku i jakich akcesoriów do tego użyć.

Co przyda się podczas czyszczenia laptopa?

Większość akcesoriów, które ułatwią czyszczenie sprzętu komputerowego to te które mamy w domu, warto je przygotować, zanim przejdzie się to usuwania zabrudzeń:

  • delikatny środek czyszczący i ściereczka z mikrofibry,
  • gęsty pędzelek o cienkim włosiu,
  • patyczki higieniczne,
  • sprężone powietrze.

Jak wyczyścić laptop?

Czyszczenie zawsze rozpoczynamy od odłączenia laptopa od źródła zasilania oraz wyjęcia baterii. Następnie za pomocą ściereczki i środka czyszczącego usuwamy kurz i inne zabrudzenia z ekranu laptopa. Jeśli na ekranie brud osadził się w narożnikach, pomocne okażą się patyczki higieniczne oraz pędzelek, konieczne może być przetarcie go więcej niż jeden raz. W dalszym etapie przechodzimy do klawiatury. W pierwszej kolejności używamy sprężonego powietrza, by usunąć kurz i okruszki spod klawiszy, a następnie wymiatamy je pędzelkiem. Pod koniec tak jak w przypadku ekranu korzystamy ze środka czyszczącego i ściereczki, aby pozbyć się pozostałego brudu - tego samego zestawu użyjemy również do czyszczenia obudowy laptopa.

Mycie wentylatora i portów

Dbanie o czystość układu chłodzenia w laptopie to istotna sprawa mająca wpływ na sprawne działanie komputera. Doskonale sprawdzi się tu sprężone powietrze, należy wdmuchać je przez otwory wentylacyjne w taki sposób, by ich nie blokować. Tak samo zachowamy się przy czyszczeniu portów, skierujemy sprężone powietrze tak, aby pozbyć się z nich kurzu i brudu. Pod żadnym pozorem nie należy używać do czyszczenia portów ostrych narzędzi takich jak igła czy śrubokręt, w ten sposób możemy je łatwo uszkodzić.

Wróć