Dlaczego regularne wykonywanie kopii zapasowych jest tak ważne?

Sierpień 4, 2022

Pojawienie się lata temu komputerów przyczyniło się do znaczącego ułatwienia nam pracy w wielu aspektach. Są jednak kwestie, o których zapominamy korzystając z wygody, jaką dają nam te urządzenia. Co wiesz o kopii zapasowej i dlaczego powinieneś ją regularnie wykonywać? Koniecznie dowiedz się na jej temat więcej i zacznij stosować zarówno dla plików osobistych, jak i zawodowych.

Kopia zapasowa – co to jest, jak działa i jak często ją wykonywać?

Mowa o tzw. backupie, czyli kopii bezpieczeństwa, którą powinniśmy wykonywać regularnie. Specjaliści oferujący usługi informatyczne polecają również, aby była ona przechowywana, gdzie indziej niż oryginalne dane. Może to być np. dysk zewnętrzny, na który regularnie zgrywamy najważniejsze dane. Jest to z pewnością ważna strategia pozwalająca na ich skuteczne zabezpieczenie przed utratą. Najlepiej jeśli backup znajduje się w dwóch oddzielnych miejscach, za zewnętrznych nośnikach. Dzięki temu, gdy dojdzie do uszkodzenia oryginałów, nadal posiadamy dwie kopie, z których możemy korzystać.

Konieczność wykonywania kopii zapasowych wynika z bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o ochronę danych przed uszkodzeniem i zniszczeniem, ale również ograniczanie dostępu i lepsze zarządzanie informacjami. Jest to również działanie, które wpływa na wiarygodność biznesową firmy, gdyż pokazujemy, że jesteśmy gotowi na każdą ewentualność.

Twoja kopia zapasowa

Najlepiej jeśli kopia zapasowa danych wykonywana jest regularnie. Może ona być całościowa i dotyczyć wszystkiego co mamy na dysku, a może obejmować jedynie najważniejsze dokumenty. Najlepiej jeśli będzie je zapisywać dodatkowo na dysku zewnętrznym i np. na zewnętrznym serwerze. Wówczas z pewnością w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji nie stracimy wszystkiego.  Przyczyni się to do dalszego doskonałego funkcjonowania naszej firmy. Jeśli mamy problem z zaplanowaniem częstotliwości i rodzaju backupu, to najlepiej zwrócić się po pomoc do profesjonalistów, na pewno wszystko tak nam przygotują, że będziemy bez trudu robić kopie.

Wróć