Ile RAM-u potrzebuje komputer do pracy biurowej?

Kwiecień 9, 2022

Prowadzenie firmy w XXI wieku oznacza między innymi konieczność posiadania komputera. Bez względu czy mowa o pracy w biurze czy o pracy zdalnej, potrzebujemy urządzenia które pozwoli nam wykonywać pracę biurową. Oznacza to, że komputer musi spełniać wymagania sprzętowe programów z których będziemy korzystać. Jednym z nich jest pamięć RAM.

Co to pamięć RAM?

RAM (ang. random-access memory) jest jednym z podstawowych rodzajów pamięci komputerowej. Jest używana przez komputer jako pamięć operacyjna. Oznacza to, że w niej nasz komputer zapisuje wszystkie dane tymczasowo potrzebne mu do obsługiwania rzeczy, które w danym momencie wykonuje użytkownik. To w niej zapisywane są tymczasowe informacje potrzebne do funkcjonowania systemu operacyjnego, pobrane strony internetowe, zapisane na dysku twardym zmiany w plikach etc.

Aby ustalić, ile RAMu potrzebuje komputer do płynnej pracy biurowej, musimy sprawdzić rekomendowane ilości pamięci dla programów biurowych.

  • Przeglądarka internetowa (Firefox) - 2 GB
  • Microsoft Office 365 - 4 GB
  • system Windows 10 - od 2 do 4 GB.

Oznacza to, że komputer do pracy biurowej powinien mieć minimum 4 GB RAM. Trzeba zaznaczyć, że są to minimalne wymagania. Ze względu na charakter pamięci RAM, możemy ją zawsze “zapchać”. Im więcej rzeczy naraz będziemy robić, tym więcej pamięci potrzebować będzie komputer. Jeśli np. na raz otworzymy kilkadziesiąt kart w przeglądarce i kilkaset stron dokumentów w MS Office, na pewno zajmiemy cała pamięć RAM naszego komputera. PC z 4 GB RAM będzie prawie ciągle w tym stanie. Dlatego rekomendujemy zakup komputerów biurowych z minimum 8 GB RAM-u.

Co, jeśli RAM-u zabraknie?

Wtedy do przechowywania danych, system zacznie wykorzystywać wolne miejsce na dysku twardym. Szybkość zapisu danych na dysku twardym HDD wynosi 50 - 120 MB/s, a na SSD 250 - 500 MB/s. Prędkość zapisu RAM to z kolei 1500 - 4000 MB/s. Jak można się domyślić, taka różnica powoduje znaczny spadek płynności działania komputera. Jednak, ponieważ szybkość zapisu na dyskach SSD jest kilkukrotnie wyższa od HDD, sprawdzają się one w tej sytuacji o wiele lepiej. Dlatego naszym klientom polecamy zakup komputerów z dyskami SDD oraz minimum 8 GB pamięci RAM.

Wróć