Jak naprawić układ zasilania w komputerze?

Październik 29, 2020

Układ zasilania to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy element komputera przenośnego, czyli laptopa. Dlaczego jest on tak istotny? Dlatego, że jeśli nie działa prawidłowo, uniemożliwia funkcjonowanie wszystkich pozostałych układów. Muszą one przecież skądś czerpać energię, a dostarcza jej właśnie układ zasilania. Niestety, zdarza się, że układ zasilania, tak jak i pozostałe układy komputera, ulega awarii. Jako że rola układu zasilania jest niezwykle istota, jego uszkodzenie stanowi duży problem, gdyż uniemożliwia korzystanie z komputera.

Przyczyny awarii układu zasilania

Jakie mogą być przyczyny awarii układu zasilania? Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsze z nich wynikają z działania użytkownika, a drugie są niezależne od osób korzystających z komputera. Co można zaliczyć do pierwszych? Mogą to być przypadkowe czynności, takie jak zalanie komputera. Woda przyczynia się bowiem do uszkodzenia układu zasilania. O ile zdarzenie takie jak zalanie zazwyczaj występuje nieumyślnie, to awaria układu zasilania może też wyniknąć z niewłaściwego użytkowania komputera. Wiąże się ono przede wszystkim z wykorzystywaniem nieoryginalnych zasilaczy. Ich końcówki mogą odbiegać kształtem od tych oryginalnych i przez to niszczyć wejście układu zasilania. Awarie tego układu mogą jednak wynikać też z przyczyn niezależnych od użytkownika, na przykład z upływu zbyt długiego okresu czasu albo z wad fabrycznych.

Metody naprawy układu zasilania

Co robić, jeśli układ zasilania się zepsuje? Jak przywrócić mu sprawność? Metoda na naprawę układu zasilania zależy od tego, jaka była przyczyna awarii układu zasilania. Jeżeli ta ostatnia wyniknęła z użytkowania nieoryginalnego zasilacza i związana była z uszkodzeniem wejścia, to metodą na poradzenie sobie z tym problemem będzie wymiana gniazda. Jeżeli jednak awaria układu zasilania jest poważniejsza, może się wiązać nawet z wymianą płyty głównej. W takiej sytuacji należy udać się do specjalistycznego serwisu komputerowego. Jego pracownicy ocenią, czy możliwe jest przywrócenie sprawności układowi zasilania, a jeśli okaże się to wykonalne, zastosują odpowiednie środki prowadzące do naprawy komputera.

Wróć