Jak odzyskać utracone dane z komputera?

Październik 30, 2020

Przyczyny utraty danych zapisanych na komputerze potrafią być bardzo różne. Usunięcie plików może wynikać z nieostrożności bądź niewłaściwych decyzji użytkownika, ale może też zostać spowodowane czynnikami niezależnymi od osoby korzystającej z komputera. Jeśli chodzi o te pierwsze sytuacje, może zdarzyć się chociażby tak, iż użytkownik pochopnie bądź przypadkowo usunie dany plik, a po jakimś czasie zorientuje się, że jednak był mu on potrzebny.

Wskutek działania użytkownika, związanego na przykład z mechanicznym uszkodzeniem komputera, może też ulec zniszczeniu nośnik danych, na którym przechowywane są informacje. Komputerowi mogą jednak przydarzyć się także awarie, które nie są efektem niewłaściwego korzystania ze sprzętu, lecz biorą się z wad fabrycznych lub upływu zbyt długiego okresu czasu. Choć na niezależne od nas usterki nie mamy wpływu, warto ostrożnie obchodzić się z plikami i ze sprzętem, na którym zapisane są dane, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niekorzystnych sytuacji.

Sposoby na odzyskiwanie danych

Co jednak zrobić w momencie, kiedy zapisane na komputerze dane zostaną utracone? Wyjścia są zasadniczo dwa. Można albo spróbować poradzić sobie z tym problemem na własną rękę, albo zasięgnąć porady specjalisty. To pierwsze rozwiązanie jest jednak zalecane jedynie wtedy, jeżeli nie jesteśmy całkowitymi laikami w kwestii informatyki i elektroniki. Zasadność samodzielnego odzyskiwania danych jest też uzależniona od tego, jaka była przyczyna ich utraty. Jeżeli wiązała się ona z pochopnym wyrzuceniem plików, można skorzystać z programów do odzyskiwania usuniętych treści. Kolejną możliwością jest podłączenie dysku twardego do innego komputera. Zastosowanie tego rozwiązania ma jednak sens jedynie wtedy, jeżeli awaria komputera nie jest związana z uszkodzeniem dysku twardego.

Jeśli wymienione sposoby odzyskiwania danych nie poskutkują, bądź już na samym początku uznamy, że przerasta nas zadanie, jakim jest przywrócenie utraconych plików, najlepszym pomysłem będzie udanie się do serwisu komputerowego. Jego pracownicy rozeznają się w sytuacji i ocenią, czy przywrócenie danych jest wykonalne, czy też nie. Jeśli zaś okaże się ono w zasięgu, zastosują metody odpowiednie do tego, żeby doprowadzić do odzyskania potrzebnych plików.

Wróć