Jak prawidłowo ładować baterię w laptopie?

Grudzień 1, 2020

Obsługa komputera to dziś umiejętność, którą posiadają prawie wszystkie dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wszechobecna informatyka, cyfryzacja codziennego życia sprawia, że z pokolenia na pokolenie coraz więcej małych dzieci, a już z pewnością młodzieży szkolnej nie trzeba tłumaczyć, na czym polega, jak powinna przebiegać właściwa eksploatacja laptopa.

Jednak zupełnie czym innym jest poprawne korzystanie z laptopa, a czym innym jest prawidłowe użytkowanie baterii w laptopie. W przypadku gdy zależy nam na poprawnym działaniu laptopa i długowieczności baterii do laptopa warto zapamiętać kilka zasad jej poprawnego ładowania urządzenia.

Na co wpływa sposób ładowania baterii w laptopie?

Złe obchodzenie się z baterią laptopa może doprowadzić do skrócenia jej żywotności, słabego „trzymania”, czyli szybkiego rozładowywania się po wypięciu z sieci. Niekiedy zużycie baterii bywa tak duże, że laptop może działać wyłącznie podpięty do sieci elektrycznej. To z kolei znacznie pogarsza wygodę użytkowania laptopa w dowolnym miejscu, „przywiązuje" to właściciela do gniazdka, mobilny komputer staje się praktycznie kompaktowym komputerem stacjonarnym.

Na żywotność baterii w laptopie będzie mieć nie tylko sposób ładowania, ale także sposób jego użytkowania. Chodzi, chociażby o rodzaje podpiętych doń urządzeń, czy też korzystanie z trybu uśpienia. Nie można zapomnieć o wydajności pracy wentylatora, która ograniczy pracę procesora i tym samym pobór energii.

Bateria nie może startować od zera

Ważną sprawą jest ładowanie laptopa nie z poziomu „zerowego”, jak to było kiedyś zalecane, ale dbanie o podładowywanie cykliczne komputera, gdy jego poziom wyładowania będzie mniej więcej w połowie pojemności/ mocy baterii. Wszystko zależy też od rodzaju baterii w laptopie, której się używa. Do najczęściej stosowanych zalicza się baterie litowo-jonowe i te baterie celem ochrony przed uszkodzeniem należy ładować, nim osiągną poziom krytycznego naładowania wielkości paru procent. Oczywiście istnieją różnego rodzaju czujniki, informujące o tym, że poziom naładowania zbliża się do poziomu krytycznego i konieczne jest podładowanie, ale mimo wszystko dobrze jest zachować czujność.

Bateria nie może się przegrzewać

Nie chcąc zniszczyć, uszkodzić „pojemności” baterii do laptopa, należy dbać o jej pracę w równych warunkach pracy. Najlepszą dla pracy laptopa jest temperatura między 10 a 30 oC. Jeśli warunki przechowywania laptopa będą poza granicami ustalonych zakresów temperatur, może się zdarzyć, że bateria w laptopie uszkodzi się, zwiększając stopień szybkiego rozładowywania się akumulatora. Na pewno nie chcąc „nadwyrężać” pracy baterii w laptopie, dobrze jest pilnować rodzaju i ilości dopiętych do komputera urządzeń, które mogą potęgować straty energii w lapku.

Nie przesadzaj z dobrobytem

W przypadku laptopów, warto wyrobić w sobie okresowe ładowanie baterii w telefonie. Laptopy, które stale pozostają wpięte do sieci, zawsze gotowe do użycia w rzeczywistości wyładowuje akumulatorek. Sprawi utlenianie elektrolitu, czyli w rezultacie zmniejszenie pojemności baterii. Najlepiej jest naładować baterię, a następnie wypiąć ją z sieci, pozwalając laptopowi pracować na pełnych obrotach, niedopuszczających do całkowitego czy też mniejszego niż 5-7% pojemności baterii.

Wróć