Jak przygotować się na naprawę komputera?

Wrzesień 24, 2022

Niedziałający komputer to jedna z bardziej stresujących rzeczy, jaka może się przydarzyć w czasach, w których większość spraw załatwia się zdalnie. W takim wypadku naturalną koleją rzeczy jest oddanie zepsutego sprzętu do serwisu komputerowego. Przed oddaniem komputera w ręce fachowca należy się odpowiednio przygotować. Warto zebrać podstawowe informacje, które mogą pomóc serwisantowi zlokalizować źródło problemu. Zastanów się, od jak dawna występuje problem i czy przed awarią pojawiały się jakieś niepokojące sygnały lub nieprawidłowości. Istotne jest czy do awarii doszło podczas pracy na komputerze, czy po prostu nie chciał się włączyć. W serwisie można także przekazać informację o podejrzewanej przyczynie problemu np. zalanie lub ingerencja dzieci.

Przygotowanie urządzenia, które się włącza

Pierwsze co należy zrobić w przypadku awarii komputera, który się włącza, to zrobienie kopii zapasowych wszystkich ważnych plików, poprzez przeniesienie ich na pamięć przenośną. Warto stworzyć listę najczęściej używanych na tym urządzeniu programów. Odpinamy także wszystkie nośniki oraz pamięci przenośne. Należy przygotować wszystkie płyty dołączone w zestawie do zakupu komputera np. ze sterownikami oraz klucze licencyjne do programów i systemu operacyjnego.

Co zrobić, jeśli nie da się uruchomić komputera?

Jeżeli komputer się nie włącza, postępujemy tak samo, jak w wypadku gdy się uruchamia poza robieniem kopii zapasowych plików. Ważne jest, aby nie próbować rozkręcać sprzętu na własną rękę, jeżeli nie znamy przyczyny awarii, gdyż w ten sposób możemy pogłębić zaistniały problem, uniemożliwiając naprawę komputera. Jeśli zabieramy się za otwieranie komputera np. w wypadku zalania, aby go osuszyć, pod żadnym pozorem nie powinno się do tego używać długopisów, nożyczek lub innych nieprzeznaczonych do tego narzędzi.

Wróć