Jak radzić sobie ze spamem na służbowych skrzynkach pocztowych?

Listopad 30, 2021

Szacuje się, że już co najmniej połowa wysyłanych na świecie e-maili to spam. A problem ze spamem polega nie tylko na tym, że zapycha skrzynkę pocztową i utrudnia odnajdowanie ważnych wiadomości. Przede wszystkim, może on doprowadzić do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem albo wykradnięcia danych. Żeby odpowiednio się zabezpieczyć, warto skorzystać z usług firmy oferującej obsługę informatyczną.

Jakie są najpopularniejsze formy spamu?

Spam spamowi nierówny. Niechciane wiadomości mogą mieć różną postać i w różnym stopniu zagrażać firmie. Oto trzy jego najpopularniejsze formy.

Reklamy – w większości przypadków tylko irytują i zaśmiecają skrzynkę, ale jeśli któraś z nich okaże się na tyle skuteczna, żeby kliknąć w zawarty w wiadomości link, a później wpisać swoje dane do jakiegoś formularza…

Wyłudzanie danych – maile mogą zostać przygotowane w taki sposób, aby przypominały wiadomości z banków albo innych instytucji. Dalszą częścią oszustwa będą strony internetowe również wyglądające niezwykle przekonująco i nakłaniające do podania danych swojego konta.

Złośliwe oprogramowanie – najgorsze, co możemy zrobić w przypadku spamu, to otworzyć załącznik. Może znajdować się w nim oprogramowanie szpiegujące, wykradające dane albo takie, które zablokuje dostęp do zawartości komputera do momentu zapłacenia okupu.

Jak poradzić sobie ze spamem?

Żeby niechciane wiadomości nie sprawiły nam problemów, powinniśmy się trzymać kilku zasad:

  • od razu wyrzucamy reklamy i nie otwieramy załączników niewiadomego pochodzenia,
  • włączamy filtry antyspamowe na skrzynkach pocztowych (tylko uwaga: filtry te mogą czasem uznać za spam coś, co spamem nie jest, musimy więc co jakiś czas sprawdzać odfiltrowane maile),
  • korzystamy z dobrego oprogramowania antywirusowego, które skanuje wszystkie przychodzące wiadomości i ich załączniki,
  • jeżeli spamu otrzymujemy naprawdę dużo, warto również pomyśleć o zainstalowaniu specjalnego programu antyspamowego.
Wróć