Jak wygląda naprawa komputera po zalaniu?

Luty 16, 2021

Zalanie laptopa to niestety nierzadki problem. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, można ograniczyć zakres uszkodzeń i uratować sprzęt. Co więc zrobić w takiej sytuacji, a czego nie robić?

Jak uratować laptop po zalaniu?

W przypadku zalania laptopa, należy wykonać następujące czynności:

  • odłączyć zasilanie – wszystko po to, aby nie doszło do zwarcia,
  • wyjąć baterię – jeśli bateria jest wbudowana, urządzenie trzeba rozkręcić,
  • obrócić laptopa do góry – celem jest zminimalizowanie przedostawania się cieczy do środka urządzenia i potęgowanie strat.

Wszystkie czynności należy wykonywać szybko, a jednocześnie ostrożnie, by nie doprowadzić do dalszego rozlewania się płynu.

Suszenie zalanego laptopa

Kolejnym krokiem jest suszenie, które powinno trwać nawet kilkanaście godzin. Wiele zależy jednak od rodzaju cieczy, którą zostało zalane urządzenie. Okazuje się bowiem, że najmniej problematyczna jest woda, a najbardziej niszczące działanie mają napoje kwaśne, słodzone i z zawartością alkoholu. Mogą one bowiem doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń podzespołów, w tym korozji, ze względu na swój skład chemiczny.

Rozkręcenie i suszenie poszczególnych elementów

Jeśli wylanej cieczy było sporo, niezbędne będzie rozebranie urządzenia i osuszenie poszczególnych elementów. Najlepiej jednak, aby zrobili to fachowcy w serwisie komputerowym. Chodzi przede wszystkim o to, aby od razu ocenić, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń oraz jeśli miały one miejsce, wykonać odpowiednie naprawy.

Specjaliści zajmą się też wyczyszczeniem poszczególnych komponentów przy użyciu odpowiednich preparatów. „Dla sprawcy zalania” będzie to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, bowiem takie czyszczenie przy lepkich lub gęstych cieczach, może zająć naprawdę sporo czasu.

Naprawa komputera po zalaniu

Rozpiętość napraw niezbędnych po zalaniu zależy przede wszystkim od szkód, które zrobiła ciecz. Ich zakres musi zostać oceniony przez fachowca, a jeśli substancje działały na podzespoły dłuższy czas, będą one najczęściej widoczne gołym okiem. Ważne jest jednak wprawne oko, aby takie wady zauważyć oraz zadecydować, czy w danej sytuacji możliwa będzie naprawa.

Może jednak zdarzyć się, że rozmiar szkód będzie na tyle duży, że naprawienie zalanego laptopa okaże się nieopłacalne.

A czego nie robić?

Wiemy już, jakie czynności są zalecane przy zalaniu laptopa. Czego jednak zdecydowanie nie można robić?

  • Potrząsać urządzenia.
  • Ogrzewać zbyt gorącym strumieniem suszarki.
  • Odsysać ciecz odkurzaczem.
  • Czyścić ostrymi narzędziami.

Wszystkie powyższe czynności nie tylko nie pomogą, ale mogą doprowadzić do jeszcze poważniejszego uszkodzenia komponentów laptopa.

Zalanie laptopa to często loteria. Jednak dzięki postępowaniu zgodnie z powyższymi zasadami, można zwiększyć szanse, że urządzenie przetrwa. W naszej firmie mamy doświadczenie w wykonywaniu napraw po zalaniu i chętnie je przeprowadzimy.

Wróć