Jakie są najczęstsze awarie laptopów?

Czerwiec 23, 2021

Komputery i laptopy - urządzenia tak popularne, że praktycznie w każdym domu jest chociaż jeden egzemplarz. Jedne i drugie mają swoje plusy i minusy, jednak to laptopy możemy zabrać ze sobą na spotkanie, do szkoły czy na wycieczkę. Z tego powodu laptopy mają ciężkie zadanie, ponieważ muszą wytrzymać więcej potencjalnych zagrożeń niż komputer stacjonarny.

Przy dobrych wiatrach laptop jest noszony w specjalnej torbie czy plecaku, ale nie zawsze, ponieważ wiele osób nosi je w zwykłych materiałowych torbach. Nasze laptopy mogą być zostawione wszędzie: na kocu, w nagrzanym samochodzie itp. Jemy i pijemy przy nich, nic więc dziwnego, że w pewnym momencie dochodzi do uszkodzenia laptopa. Jednak nie martwcie się, nie zawsze usterka doprowadza od razu do wymiany całego sprzętu. Przedstawimy wam kilka najczęstszych awarii oraz powody ich powstawania.

Nieprawidłowa eksploatacja i transport laptopa

Niestety, ale najstarszymi powodami usterek w laptopach jest nieprawidłowe korzystanie z urządzenia. Tak jak pisaliśmy, laptopy są często używane nawet ponad 8 godzin dziennie, w różnych miejscach i chwilach. Zacznijmy od transportu - oprócz odpowiedniej torby musimy uważać na wyjmowanie laptopa z torby, ponieważ może dojść do uderzenia w jego obudowę, co w łatwy sposób może doprowadzić do uszkodzenia matrycy i części wewnętrznych.

Mechaniczne wstrząsy, do których może dojść w czasie przenoszenia laptopa, mogą doprowadzić do uszkodzenia dysku twardego. Drgania oraz wstrząsy, do których dochodzi w czasie transportu, bardzo silnie oddziałują na dysk mechaniczny. Niestety, zepsucie go może okazać się wyjątkowo kosztowne.

Zawiasy ekranu to bardzo popularna usterka, spowodowana najczęściej zbyt mocnym odchylaniem ekranu pod dużym kątem. Może dojść do sytuacji, że przy maksymalnym odchyleniu zawiasy pękną, a ekran ulegnie zniszczeniu poprzez wylanie i wyłamanie się. To skutkuje oczywiście niemożliwością korzystania ze sprzętu.

Zalanie laptopa

Wątek zasługujący na oddzielny akapit, ponieważ jest to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych usterek. Zasada jest prosta - nieważne czym zalałeś swojego laptopa, ważne, abyś po pierwsze odłączył go od prądu, a najlepiej wyjął baterię. Nie osuszaj go na własną rękę, przyniesie to więcej kłopotów, niż pomoże. Złe wysuszenie może doprowadzić do naprawdę poważnych szkód. Tutaj nie obędzie się bez specjalisty, a dobry serwis komputerowy naprawi twój komputer w kilka dni. Tylko pamiętaj o jednym: pod żadnym pozorem nie kłam, że laptop wcale nie został zalany, tylko nagle się wyłączył. Specjalista i tak dojdzie, co było powodem usterki, a im szybciej podasz mu konkretne informacje, tym szybciej dojdzie do skutecznej naprawy.

Awaria zasilania i krótki czas działania baterii

Żadna bateria nie trzyma cały czas, to wiemy. Tak jak każda bateria przez określony czas trzyma nasze urządzenie przy życiu, w laptopie jest ta sama zasada. Gdy jednak naładowana bateria pada po 30 minutach, można dojść do wniosku, że coś jest nie tak. W tym wypadku również najlepiej udać się do serwisu komputerowego. Specjaliści mają dwie drogi ożywienia waszego sprzętu - albo regenerują starą baterię, albo szukają nowej, która zostanie dobrana do waszego laptopa. Jednak, żeby zadbać o naszą baterię, dobrze jest wyjmować ją z laptopa w czasie, gdy jest on podłączony do zasilania.

Awaria zasilacza ma najczęściej dwie przyczyny. Pierwsza to częsta eksploatacja, podczas której dochodzi do uszkodzenia gniazda zasilania. Niby nic takiego, a uniemożliwi nam naładowanie baterii oraz ogólne korzystanie z laptopa. Początki awarii możemy zauważyć podczas przerw w ładowaniu urządzenia. Nie zmieniajmy zasilacza na własną rękę, ponieważ źle dobrany może uszkodzić nasz laptop. Druga przyczyna to przegrzanie/spalenie zasilacza, którego powody mogą być różne: skoki napięcia, zalanie zasilacza czy trzymanie go w za ciepłym miejscu.

Laptop się przegrzewa

Przegrzanie laptopa to poważna usterka i należy z nią jak najszybciej udać się do serwisu. Niestety, grzanie się sprzętu może doprowadzić do jego spalenia. Najczęstszym powodem jest brak konserwacji polegającej na wyczyszczeniu wnętrza komputera przez długi czas. Jednak, jeżeli nie to jest przyczyną, warto wymienić pastę termoprzewodzącą i termopadową. Taka wymiana powinna być przeprowadzana co rok lub co dwa lata.

Wymienione usterki są tymi najczęstszymi, lecz nie jedynymi, ponieważ ile ludzi tyle problemów. O ile nie jesteśmy specjalistą, to nie warto naprawiać komputera na własną rękę, ponieważ może się dodatkowo jeszcze coś zepsuć. Na większość usterek pomoże profesjonalny serwis komputerowy, który z niejednym wyzwaniem się zmagał.

Wróć