Sieć LAN – co to takiego i jak ją stworzyć w firmie?

Kwiecień 8, 2022

W miarę rozwoju każdej firmy będzie przybywało w niej pracowników i obsługiwanych przez nich komputerów. Połączenie tych maszyn za pomocą sieci LAN pozwala na wydajniejszą i wygodniejszą pracę. W poniższym artykule opiszemy podstawy budowy takiej sieci w firmie.

Czym jest i co umożliwia sieć LAN?

LAN (ang. Local Area Network) to mała, lokalna sieć komputerowa, która umożliwia wymianę plików, działanie internetu i współdzielenie zasobów. Może ona, poza komputerami łączyć drukarki, skanery, zewnętrzne dyski twarde (NAS), telefony i inne urządzenia. Jej działanie pozwala na przykład na:

  • Obsługiwane jednej drukarki z wielu komputerów, bez konieczności przesyłania plików do tego komputera, do którego jest podłączona.
  • Korzystanie ze współdzielonego dysku twardego NAS, co eliminuje konieczność przesyłania plików przez chmurę lub mailem.
  • Dostęp całej sieci do internetu z użyciem jednego modemu.

Sprzęt potrzebny do stworzenia sieci:

  • router - serce” całej sieci, odbierające sygnał internetowy i komunikujące ze sobą poszczególne urządzenia,
  • okablowanie - kable wLAN, którymi łączy się poszczególne urządzenia. Mała sieć może funkcjonować bez okablowania, pod warunkiem, że wszystkie urządzenia mają antenę wifi,
  • switch - (przełącznik) pozwalający na podłączenie wielu urządzeń do jednego wejścia w routerze,
  • dysk NAS - (Network Attached Storage) dysk twardy z karta sieciową. Służy do współdzielenia plików między komputerami w sieci.

Małą sieć, łącząca np. kilka komputerów i drukarkę w kilku sąsiadujących pomieszczeniach można stworzyć samodzielnie, bez okablowania. Wystarczy użyć jednego routera z wifi oraz zewnętrznych anten wifi podłączonych do urządzeń, które nie mają jej wbudowanej. Stworzenie sieci, w której będzie więcej urządzeń, niż jest w stanie obsłużyć jeden router, najlepiej pozostawić profesjonalistom. Nasza firma zajmuje się profesjonalną obsługą informatyczną firm, w tym tworzeniem sieci LAN. Jeśli twoja firma znajduje się w Kaliszu, Turku lub okolicach, zapraszamy do skontaktowania się z nami, chętnie stworzymy sieć w twojej firmie.

Wróć