Czym jest throttling i jak temu zapobiegać?

Październik 28, 2022

Pojęcie throttlingu odnosi się do mechanizmu, który znajduje się na wyposażeniu większości komputerów i odgrywa bardzo ważną funkcję. Jego głównym zadaniem jest obniżaniem taktowania procesora i karty graficznej w sytuacjach, gdy rośnie temperatura pracy urządzenia, co zapobiega uszkodzeniu sprzętu w wyniku przegrzania. Uruchomienie throttlingu jest wynikiem niepożądanego efektu polegającego na zmniejszeniu wydajności systemu – procesor i karta graficzna powinny w sposób zadeklarowany przez producenta, a jeżeli jest inaczej, należy podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Throttling – sposoby na zapobieganie

Prostym sposobem zweryfikowania poprawności działania throttlingu jest uruchomienie na komputerze obciążającego oprogramowania, jakim jest np. gra, oraz monitorowanie temperatury i wydajności komputera za pomocą specjalnego oprogramowania. Po osiągnięciu niebezpiecznie wysokiego poziomu temperatury throttling spowoduje obniżenie wydajności podzespołów. Aby uniknąć tego efektu, trzeba zastosować się do poniższych zaleceń:

  • wyczyścić obudowę komputera od wewnątrz,
  • kontrolować pracę wentylatorów,
  • wymienić pastę termoprzewodzącą procesora,
  • wymienić cooler na bardziej wydajny,
  • zeskanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania,
  • zastosować undervolting.

Podstawy dbania o sprzęt komputerowy a throttling

Najlepszy sposobem na uniknięcie omawianego efektu jest skorzystanie z obsługi informatycznej firm, dzięki czemu komputery i laptopy będą w idealnej kondycji. Pozwoli to zapomnieć o efekcie throttligu. Regularna konserwacja sprzętu pozwoli znacznie wydłużyć jego żywotność oraz cieszyć się wysoką wydajnością pracy komputera. Warto powierzyć zadanie fachowcom, gdyż nawet podczas prostego odkurzenia może dojść do uszkodzenia niektórych elementów.

Wróć