Jak zamontować w laptopie drugi dysk?

Grudzień 1, 2021

Nieważne, do czego używamy laptopa, prędzej czy później kończy się nam miejsce na dysku twardym. Najprostszym remedium na brak pamięci dyskowej jest jej powiększenie poprzez zamontowanie drugiego dysku twardego. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję wyjaśniającą, jak to zrobić.

Zanim kupisz kolejny dysk twardy do swojego komputera, koniecznie sprawdź, czy możesz w nim takowy zamontować i jaki dysk będzie do niego pasował. Drugi dysk twardy można zamontować na dwa sposoby. Wewnątrz obudowy, w przewidzianym przez producenta miejscu, lub zamiast napędu CD.

Jeśli twój laptop posiada napęd optyczny, który chciałbyś zastąpić, poza samym dyskiem konieczny jest zakup adaptera, który pozwoli na zamontowanie go zamiast napędu CD. Aby dokonać zamiany:

 1. Wyłącz komputer, odłącz go od zasilania i wyjmij baterię.
 2. Odkręć śrubę przytrzymującą napęd. Znajdziesz ją na spodniej stronie komputera. Możliwe, że aby to zrobić, będziesz musiał odkręcić jeden z elementów obudowy.
 3. Wyjmij napęd CD/DVD, zamontuj dysk twardy w adapterze i wsuń go na miejsce napędu.
 4. Przykręć śrubkę mocującą i złóż z powrotem komputer.

Nowsze modele laptopów często nie posiadają napędu CD. Większość z nich ma dodatkowe gniazdo w zatoce dyskowej, przeznaczone do zamontowania kolejnego dysku twardego. Obecnie w laptopach stosuje się dwa standardy dysków twardych: dyski 2,5-calowe i dyski M.2. Te drugie występują w nowszych modelach i mają postać podłużnych kart. Aby zamontować drugi dysk:

 1. Wyłącz komputer, odłącz zasilanie i wyjmij baterię.
 2. Odkręć tylną obudowę komputera. Wiele modeli posiada tzw. klapkę serwisową. Odkręć ją najpierw, prawie na pewno to pod nią znajduje się zatoka dyskowa.
 3. Zamontuj nowy dysk:
  1. Dysk M.2, w gnieździe obok pierwszego dysku, po włożeniu przykręć go śrubką;
  2. Dysk 2-5 calowy, w gnieździe z łączem SATA. Włóż go na miejsce i zatrzaśnij tzw. sanki lub przykręć odpowiednie śrubki.
 4. Złóż z powrotem komputer.

Jak widać, montaż kolejnego dysku twardego wymaga pewnej wiedzy technicznej i doświadczenia, dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z naszych usług serwisowych i konsultacji.

Wróć