Podstawowe zasady dbania o sprzęt komputerowy

Marzec 8, 2023

Sprzęt komputerowy należy do przedmiotów wrażliwych. Zalanie, upadek z wysokości lub zgniecenie mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia elektroniki. Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu, ale są sytuacje, na które możemy się przygotować. Przeczytaj, czego unikać i jakie są najczęstsze przyczyny problemów z laptopami.

Uszkodzenia mechaniczne komputerów

Jedną z powtarzających się usterek w laptopach jest pęknięta matryca, uszkodzona na wskutek zamknięcia pokrywy wprost na znajdujący się na klawiaturze pendrive, telefon, czy długopis. Użytkownikom zdarza się też nadepnąć lub usiąść na laptopie. Serwisanci codziennie spotykają się także z zalaniami komputerów. Oglądając film z kubkiem herbaty lub kawy w dłoni nietrudno zapomnieć o napoju lub stracić równowagę. Jeśli dojdzie do wylania cieczy na laptopa, jak najszybciej odłącz go od zasilania i wyjmij baterię. Nie włączaj komputera aż do całkowitego wysuszenia, aby nie zniszczyć płyty głównej. W wyniku długiego użytkowania dochodzi też do uszkodzeń mechanicznych zawiasów pokrywy, gniazda zasilania lub kabla w samym zasilaczu.

Wirusy oraz problemy z wydajnością komputera

Dbanie o komputer nie ogranicza się tylko do ochrony przed urazami mechanicznymi. Bardzo duże zagrożenie stwarzają wirusy i trojany, które mogą całkowicie sparaliżować jego pracę. Pamiętaj, aby nie wchodzić na podejrzane strony, ani nie pobierać nieznanych plików z obcych źródeł. Nieodzowne jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego i dbanie o jego aktualizację. System czasem wymaga też czyszczenia, które możesz zlecić firmie zewnętrznej. Niekiedy jedynym wyjściem na zapewnienie sprawnego działania jest przeinstalowanie całego systemu operacyjnego. Awaria dysku komputera może z kolei doprowadzić do utraty danych.

 

Wróć